Konvertovanje dozvola - pitanje sa mail forme

0 votes

Poštovani Avijatičaru,

 

Javljam se povodom teksta da naše Part-FCL dozvole ne važe. Pokušavam da izvršim konverziju CPL(A) dozvole sa IR/ME rejtingom, ATPL(A) teorijom i MEP klasom, međutim Hrvati, Rumuni, Slovenci i Mađari traže ponovno polaganje skoro svega...  komplikovano i košta.

 

Pitanje: Šta raditi? Čijem EASA direktoratu se obratiti? Kome se obratiti u  našem direktoratu? Par puta sam zvao načelnicu gđu V. Ž. ali sem  potvrde o položenoj teoriji ništa konkretno nisam dobio. Da čekam ostvarenje glasine da će nas za par godina priznati ili da se pomirim da svako štiti  svoje tržište?

Pozdravljam Vaš dalji rad,

 

D.

 

 
asked Jun 19, 2015 by admin (300 points)
edited Jun 19, 2015 by admin

1 Answer

+1 vote

Poštovani D,


Pre objavljivanja naseg teksta izvršili smo proveru u većini država EASE, a na njihovom sajtu možete pročitati sledeće:

Pilots licences issued by third countries will be accepted in accordance with Article 8 of Commission Regulation (EU) No 1178/2011 on Aircrew.

According to paragraph 1 of this Article 8, the Member State may accept a third country licence, and the associated medical certificate, in accordance with the provisions of Annex III to the Regulation.
For the issue of a Part-FCL licence, the holder of at least an equivalent third country licence issued in accordance with ICAO Annex 1 shall comply with all the relevant requirements of Annex I to the Regulation (Part-FCL), except that the requirements of course duration, number of lesson and specific training hours may be reduced.

As stated in Article 12 of Commission Regulation (EU) No 1178/2011 on Aircrew, the application date was 8 April 2012, though by way of derogation from this paragraph, Member States could decide not to apply the provisions of Annex I to pilots holding a licence and associated medical certificate issued by a third country involved in non-commercial flights until 8 April 2015.

The competent authority of the Member State to which an applicant applies will determine the conversion requirements, which can be reduced on the basis of a recommendation from an approved training organisation.

Therefore, the national aviation authority of the Member State where an applicant resides or wishes to work should be contacted for further information concerning the applicable acceptance requirements.

 

Dakle, transfer naše PART FCL dozvole više nije moguće izvršiti. Konverziju dozvole je moguće izvršiti u skladu sa aneksom III uredbe PART FCL. Da se ne biste mučili, a imajući u vidu vaše kvalifikacije, potrebno je sledeće:


1. Odaberite EASA državu,

2. Odaberite odgovarajući ATO,

3. Potrebno je da strani ATO uradi procenu vašeg teorijskog i praktičnog znanja i da vas upute na ispite ako su zadovoljni pokazanim, uz prethodno odobrenje lokalnog CAA-a, Najverovatnije će priznati vaš nalet, ali nećete biti kreditirani za teorijski deo obuke, pa ćete morati ponovo slušati kompletnu nastavu,

4. Polažete ponovo svih 14 predmeta,

5. Polažete ponovo skill test SEP, zatim MEP, zatim IR (moze i bez SEP).


Nismo sigurni koliko Vam se to isplati ako nemate obezbedjen posao u EU. Predlažemo da, kada nadjete posao, izvršite validaciju svoje dozvole, a zatim u tih godinu dana koliko važi vaša validacija položite teorijski deo ispita, a na simulatoru tokom rada u kompaniji i praktični deo ispita, tokom OPC provera. Jeftinije je i brže.
 

Hvala Vam na podršci i želimo Vam svaki uspeh u daljem radu.


Vaš Avijatičar

answered Jun 19, 2015 by admin (300 points)
...